Co sázet na podzim: Rozkvetlá zahrada i v chladných měsících

Co Sázet Na Podzim

Cibuloviny pro jarní krásu

Podzimní zahrada se pomalu ukládá k zimnímu spánku, ale to neznamená, že bychom na ni měli zapomenout. Právě naopak! Podzim je ideální čas k sázení cibulovin, které nám na jaře přinesou do zahrady tolik potřebnou záplavu barev a vůní. Cibuloviny sázíme na podzim proto, aby stihly do zimy dostatečně zakořenit a na jaře pak mohly vykvést v plné kráse. Mezi nejoblíbenější cibuloviny, které se sází na podzim, patří tulipány, narcisy, hyacinty, krokusy nebo modřence. Při výběru cibulovin se zaměřte na jejich velikost a barvu, ale také na to, do jakých podmínek se hodí. Některé cibuloviny preferují slunná stanoviště, jiné se budou lépe cítit v polostínu. Důležité je také dbát na správnou hloubku sázení, která se liší druh od druhu. Obecně platí, že cibuloviny sázíme do hloubky rovnající se dvojnásobku až trojnásobku jejich výšky. Po zasazení cibuloviny důkladně zalijte a na zimu je můžete pro jistotu přikrýt chvojím, aby je neohrozily silné mrazy.

Okrasné česneky pro parádu

S příchodem podzimu a chladnějších dnů se zahrádkářům otevírá další skvělé období pro zkrášlení svých zahrad. Právě podzim je ideální čas pro sázení cibulovin, které nám na jaře přinesou záplavu barev a vůní. Mezi ně patří i často opomíjené, ale o to krásnější okrasné česneky. Tyto nenáročné trvalky okouzlí svými kulovitými květenstvími v nejrůznějších barvách od bílé, přes růžovou až po fialovou. Výsadba okrasných česneků je velmi snadná. Cibulky sázíme na podzim, nejlépe od září do listopadu, do hloubky asi 10-15 cm a ve vzdálenosti 15-20 cm od sebe. Důležité je zvolit jim slunné stanoviště s dobře propustnou půdou. Během zimy pak cibulky v zemi zakoření a na jaře se nám odmění svými krásnými květy. Okrasné česneky se hodí do trvalkových záhonů, skalek i k řezu do vázy, kde vydrží krásné i několik týdnů. Navíc odpuzují hmyz, takže kromě estetické funkce plní i tu praktickou.

Tulipány a narcisy na jaře

Chcete-li se na jaře těšit z krásy tulipánů a narcisů, podzim je ideální čas na jejich zasazení. Cibuloviny těchto oblíbených jarních květin potřebují zimní chlad, aby na jaře vykvetly v plné kráse. Před prvními mrazy je zasaďte do hloubky asi 10-15 cm, v závislosti na velikosti cibule. Důležité je zvolit pro ně slunné stanoviště s dobře propustnou půdou. Tulipány a narcisy nejsou náročné na péči, stačí je po odkvětu nechat zatáhnout a na zimu je chránit před mrazem vrstvou mulče. Kromě tulipánů a narcisů můžete na podzim sázet i další cibuloviny, jako jsou hyacinty, krokusy nebo modřence. Vytvořte si tak pestrou paletu barev, která vám rozjasní zahradu hned zjara.

co sázet na podzim

Krokusy a sněženky pro první květy

S příchodem podzimu a chladnějších dnů se zahrádkářská sezóna zdaleka nekončí. Naopak, podzim je ideální čas pro výsadbu cibulovin, které nám na jaře přinesou první záblesky barev do probouzející se zahrady. Mezi nejoblíbenější posly jara bezesporu patří krokusy a sněženky. Tyto drobné rostlinky s něžnými květy dokáží rozzářit i ten nejšedivější den a navodit tu správnou jarní atmosféru.

Výsadba krokusů a sněženek je velmi snadná a zvládne ji i úplný začátečník. Cibule sázíme od září do listopadu do hloubky asi 5-8 cm, v závislosti na velikosti cibule. Důležité je zvolit jim slunné stanoviště, kde se na jaře co nejdříve prohřeje půda. Krokusy a sněženky se krásně vyjímají ve skupinkách pod stromy, na skalkách nebo v trávníku.

Hyacinty pro omamnou vůni

S podzimem se zahrada chystá k zimnímu spánku, ale to neznamená, že bychom na ni měli zapomenout. Naopak, podzim je ideální čas pro sázení některých druhů rostlin, mezi které patří i okouzlující hyacinty. Tyto jarní krásky s omamnou vůní nám pak na zahradě vykvetou mezi prvními a rozzáří ji pestrými barvami. Hyacinty se sází od září do listopadu, ideálně do hloubky 10-15 cm a ve vzdálenosti 15-20 cm od sebe. Půdu před sázením prokypřete a přidejte kompost pro lepší výživu. Hyacinty preferují slunné stanoviště nebo polostín a propustnou, humózní půdu. Pro bohaté kvetení je důležitá i zálivka, a to zejména po výsadbě a na jaře během růstu. Po odkvětu nechte listy přirozeně zežloutnout a zatáhnout, cibule tak načerpají dostatek energie na další rok. Hyacinty se krásně vyjímají ve skupinkách, ať už v trávníku, na záhonech nebo v květináčích.

Podzimní zahrada nemusí být smutná. Naopak! Je to ideální čas pro sázení cibulovin, jako jsou narcisy, tulipány, hyacinty, ale i pro výsadbu okrasných česneků, které vám na jaře rozkvetou do krásy.

Božena Černá

Okrasné trávy pro podzimní atmosféru

S příchodem podzimu se zahrady halí do pestrých barev a okrasné trávy se stávají nepřehlédnutelnou ozdobou. Právě podzim je ideálním obdobím pro jejich sázení. Nejenže si tak prodloužíte barevnou sezónu na zahradě, ale také podpoříte jejich zdravý růst a vitalitu. Mezi oblíbené druhy, které se na podzim sází, patří například kostřava sivá s modrozelenými listy, rozchodníkovec s růžovými květy nebo třtina ostrokvětá s elegantními klasy. Při výběru okrasných trav se řiďte především typem půdy a světelnými podmínkami na vaší zahradě. Nezapomeňte také na dostatečnou zálivku po výsadbě, aby se rostliny dobře uchytily. S trochou péče se vám okrasné trávy odmění svou krásou a elegancí po celou podzimní sezónu.

co sázet na podzim
Rostlina Typ Období sázení Náročnost pěstování
Tulipán Cibulovina Září - říjen Nízká
Narcis Cibulovina Září - říjen Nízká
Česnek Cibulovina Září - říjen Nízká

Dřeviny odolné mrazu

Podzim je ideální čas pro sázení stromů a keřů. Půda je po létě ještě prohřátá a dostatečně vlhká, což usnadňuje rostlinám zakořenění před zimou. Pokud hledáte dřeviny, které bez problémů zvládnou i tužší mrazy, máte na výběr z mnoha druhů. Mezi oblíbené a odolné stromy patří například dub zimní, který je známý svou dlouhověkostí a odolností vůči nepříznivým podmínkám. Další možností je bříza bělokorá, která zaujme svým elegantním vzhledem a rychlým růstem. Pro menší zahrady se hodí jeřáb ptačí s krásnými plody, které lákají ptáky. Z keřů je možné vysadit například dřín obecný, který na jaře potěší záplavou žlutých květů. Odolný je i ptačí zob obecný, který je nenáročný na pěstování a dobře snáší řez. Při výběru rostlin je důležité zohlednit i velikost zahrady a půdní podmínky. Nezapomeňte na důkladnou zálivku po výsadbě, která je pro dobré ujmutí rostlin klíčová.

Vřesy a vřesovce pro barevnost

Podzimní zahrada hraje teplými barvami, ale proč si ji nerozsvítit i něčím výraznějším? Vřesy a vřesovce jsou pro to ideální. Tyto odolné rostliny rozkvétají právě na podzim a nabízejí škálu barev od bílé přes růžovou až po sytě fialovou. Vřesy a vřesovce preferují slunná stanoviště a kyselou, dobře propustnou půdu. Při výsadbě je proto vhodné smíchat substrát s rašelinou a pískem. Nezapomeňte na pravidelnou zálivku, zvláště v prvních týdnech po výsadbě a během suchých období. Vřesy a vřesovce nejsou náročné na péči a odmění se vám záplavou květů, které zahradu rozzáří až do zimy.

co sázet na podzim

Skalničky do skalek a zídek

Podzim je ideální čas pro výsadbu skalniček. Půda je ještě prohřátá od léta a rostliny tak mají dostatek času zakořenit před příchodem zimy. Navíc je na podzim větší výběr sazenic a často i za příznivější ceny. Mezi vhodné skalničky k podzimní výsadbě patří například: rozchodníky, které jsou nenáročné a kvetou až do pozdního podzimu. Dále tařice, které zaujmou svými barevnými listy. Pro slunná stanoviště se hodí netřesky, které jsou odolné vůči suchu. Nezapomeňte na kvalitní zeminu a drenáž, aby rostliny netrpěly přemokřením. Po výsadbě skalničky důkladně zalijte a první zimu je chraňte před mrazem chvojím.

Jahody pro sladkou úrodu

Ačkoliv si jahody spojujeme spíše se sluncem a teplými dny, podzim je ideální dobou pro jejich výsadbu. Právě na podzim si jahodníky stihnou do zimy vytvořit silný kořenový systém, díky kterému budou na jaře připraveny k bohaté úrodě. Nezapomeňte, že pro výsadbu jahod je důležitý výběr správného stanoviště. Jahody milují slunce, proto jim dopřejte alespoň 6 hodin slunečního svitu denně. Půda by měla být dobře propustná, bohatá na živiny a s mírně kyselým pH. Před samotnou výsadbou půdu důkladně zryjte a zbavte plevele. Jahodníky sázejte dostatečně hluboko, aby srdíčko rostliny, tedy místo, odkud vyrůstají listy, bylo těsně nad povrchem půdy. Po výsadbě jahodníky důkladně zalijte a půdu kolem nich zamulčujte slámou nebo kůrou, abyste zabránili růstu plevele a udrželi vlhkost. Výsadbou jahodníků na podzim si zajistíte bohatou úrodu sladkých a šťavnatých plodů hned příští rok. Nezapomeňte na pravidelnou zálivku, hnojení a odstraňování šlahounů, aby vaše jahody prosperovaly a těšily vás bohatou úrodou.

Česnek na jaře

Ačkoliv se česnek sklízí v létě, jeho cesta začíná už na podzim. Právě tehdy se sadí ozimý česnek, který je známý svou silnější chutí a většími stroužky. Výsadba česneku na podzim má hned několik výhod. Stroužky stihnou do zimy zakořenit, a na jaře tak můžou využít vláhu z tajícího sněhu. Díky tomu bývá úroda ozimého česneku bohatší. Při výběru česneku na podzim vsaďte na osvědčené odrůdy, jako je 'Bjetin', 'Vekan' nebo 'Slavin'. Před výsadbou namočte stroužky na pár hodin do roztoku hypermanganu, čímž je dezinfikujete a ochráníte před chorobami. Sázejte je do hloubky asi 6 cm, špičkou nahoru, a řádky od sebe nechte vzdálené alespoň 20 cm. Po výsadbě záhon zalijte a na zimu ho můžete přikrýt chvojím, aby stroužky netrpěly mrazem.

co sázet na podzim

Cibule sazečka pro sklizeň

Podzimní výsadba cibule sazečky je zárukou rané sklizně v příštím roce. Cibule sazečka se sází odrůdy, které jsou odolné proti mrazu a vyznačují se rychlejším růstem. Před výsadbou je důležité půdu důkladně prokypřit a zbavit plevele. Cibuli sázíme do řádků vzdálených asi 25 cm, jednotlivé cibulky by měly být od sebe 10 cm. Hloubka výsadby se liší podle velikosti cibulek, obecně platí, že vrchol cibulky by měl být asi 2 cm pod povrchem půdy. Po výsadbě záhon zalijeme a můžeme ho pokrýt tenkou vrstvou mulče, která pomůže udržet vlhkost a omezí růst plevele. Výsadba cibule na podzim má několik výhod. Cibule stihne zakořenit ještě před zimou a na jaře brzy vyraší. Díky tomu získá náskok před škůdci a chorobami a sklizeň je časnější a bohatší. Mezi oblíbené odrůdy cibule sazečky pro podzimní výsadbu patří například 'Štutgartská', 'Všetana' nebo 'Hyacinth'.

Špenát pro zdravé listy

Ačkoliv si špenát spojujeme spíše s jarními měsíci, věděli jste, že existují i ​​odrůdy vhodné k podzimnímu výsevu? Řeč je o takzvaném zimním špenátu, který je odolnější vůči chladu a mrazu. Výsev probíhá od září do října, přičemž sklizeň si pak užijete brzy na jaře. Zimní špenát je skvělou volbou pro ty, kteří chtějí mít čerstvou zeleninu i v chladnějších měsících. Navíc je nenáročný na pěstování a daří se mu i v méně úrodné půdě. Pro dosažení nejlepších výsledků je vhodné zvolit slunné stanoviště a semínka vysévat do řádků vzdálených asi 20 cm od sebe. Po vzejití rostlinek je důležité je pravidelně zalévat a odplevelovat.

Ředkvičky pro rychlou úrodu

Ředkvičky patří mezi zeleninu, kterou lze s úspěchem pěstovat i na podzim a těšit se z rychlé sklizně. Výsev ředkviček na podzim má několik výhod. Především je v půdě dostatek vláhy z letních měsíců a podzimní teploty vyhovují klíčení i růstu. Navíc se nemusíte tolik obávat škůdců, kteří jsou na podzim méně aktivní. Pro podzimní pěstování vybírejte rané odrůdy ředkviček s krátkou vegetační dobou, ideálně do 30 dnů. Mezi osvědčené patří například odrůdy 'Saxa', 'Vienna' nebo 'Cherry Belle'. Důležité je zvolit i správné místo. Ředkvičky preferují slunné stanoviště s propustnou a humózní půdou. Před výsevem půdu důkladně prokypřete a odstraňte plevel. Semínka sejte do řádků vzdálených 15-20 cm od sebe, do hloubky 1-2 cm. Po výsevu záhon zalijte a udržujte půdu mírně vlhkou. S podzimní sklizní ředkviček můžete počítat přibližně za 4-6 týdnů od výsevu, v závislosti na odrůdě a počasí.

co sázet na podzim

Publikováno: 19. 11. 2024

Kategorie: domov